Voda je médium velmi živé, máte-li jí v hrsti, nemůžete ji pevně sevřít tak, jako kámen, proteče vám mezi prsty během krátké chvíle a zmizí v nedohlednu na trávě nebo v písku. Zkrotit vodu není jen tak, musíte na to mít potřebnou techniku, nářadí, pomůcky a také um, šikovnost a zručnost. Instalatéři to dovedou a měli bychom jim také být vděční za to, že existují, a že je tu stále někdo, kdo nám pomůže ve chvíli, kdy si voda dělá co chce.
Když si voda dělá, co chce – voda si teče tudy, kde má možnost téct, takže pokud se například objeví i velmi drobná trhlinka v potrubí ve zdi, voda si to tudy bude „šněrovat“ třeba donekonečna, pokud jí to dovolíte. K úniku vody v domě může dojít prakticky kdykoli a kdekoli, pokud někde něco selže – je prasklé těsnění, dojde k mechanickému porušení potrubí, anebo se dokonce objeví u nějaké armatury vada materiálu a voda tudy odtéká opravdu malou mikrotrhlinkou.
Zásada číslo jedna – jakmile zjistíte, že vám v domě či v bytě někde prosakuje voda ve zdi a tlačí se ven, první, co byste měli udělat, je okamžitě vypnout hlavní jistič přívodu elektřiny. Toto bezpečnostní opatření je nutné pokaždé, zabrání se tím tomu nejnebezpečnějšímu, k čemu může v souvislosti s únikem vody dojít, a sice k úrazu elektrickým proudem. Pitná voda z vodovodního řadu je vodivá a pouhý zlomek sekundy propojení s elektřinou v síti vás může zabít.
Zásada číslo dvě – až uzavřete hlavní uzávěr vody, zavolejte instalatéry na havarijním servisu. Vyplatí se zjistit na ně telefon již v předstihu, dokud se nic neděje, tím nebudete pak ztrácet drahocenný čas. Instalatéři jsou dostupní 24 hodin denně, můžete je zavolat třeba i o víkendu a ve svátek a většinou od zavolání přijedou do jedné hodiny.
Zásada číslo tři – nebourejte omítku ani zdivo, abyste urychlili hledání závady, instalatéři únik vody vyhledávají moderními nedestruktivními metodami např. poslechovou tyčí Hykron a zařízením s obsahem formovacího plynu.