Ploty z betonových prefabrikátů se uchytily ve stavebninách a v hobby marketech již před několika lety a staly se běžným sortimentem pro výstavbu oplocení. Jaké jsou jejich typické vlastnosti a ctnosti?
Nemusíte se starat o povrchovou úpravu – sloupky i desky jsou zhotovené tak, aby nevyžadovaly žádnou další povrchovou úpravu. Jejich povrch může mít mnoho variant, které připomínají lámaný či štípaný kámen, oblázky, kamenné bloky, dřevěné prvky, různé vzory a ornamenty, takže není nutné každou z desek opatřit vápeno cementovou fasádou nebo tmelovou stěrkou tak, jak se to provádí u klasického zdiva z cihel nebo z tvárnic. Desky mohou být jednostranné i oboustranné, což znamená, že povrchový ornament můžete mít buď viditelný pouze u vaší parcely, nebo i zvenčí. Díky této vlastnosti betonových plotů odpadají dodatečné náklady a samozřejmě se tím výstavba oplocení významně urychluje.
Rychlost výstavby – nejrychleji bývají postavené ploty z pletiva, tehdy stačí pouze zabetonovat do země nosné trubky a po jejich zatvrdnutí napnout opěrný drát a k němu přichytit samotné pletivo. U betonových plotů Lanškroun se postupuje podobně s tím, že namísto trubek se betonují do země sloupky a mezi jejich vyfrézované drážky se pak zasunou ploché desky. Odpadá tedy nutnost základové rýhy po celé délce oplocení, což je podmínkou pro stavbu z cihel.
Vydrží desítky let – struktura betonové směsi s kovovými armaturami uvnitř je navržena tak, aby odolávala povětrnostním vlivům po dobu několika desítek let. Odhaduje se, že průměrná životnost oplocení je 40 let. Po celou tuto dobu postačí pouze povrch sloupků a desek čistit od prachu a usazenin mechového či lišejníkového porostu, nejsou nutné žádné dodatečné penetrace či nátěry, ovšem samozřejmě je toto možné provést, jestliže chcete změnit barvu povrchové struktury.